Podczas XI Ogólnopolskich Mistrzostw Uczniów po raz kolejny odbył się bieg osób na wózkach oraz „Bieg Mistrzów” na dystansie 200 metrów z udziałem najlepszych polskich parawioślarzy.

Do rywalizacji przystąpiła cała polska czołówka z tegorocznym brązowym medalistą mistrzostw świata Robertem Niesyczyńskim z UKS Salwator NPS oraz mistrzem świata z 2016 roku Krzysztofem Pikulskim LOTTO Bydgosita. Na starcie pojawiła się też cała osada PR3 tegorocznych mistrzostw świata w Plovdiv z Patrycją Kapłon i wyżej wymienionym Robertem Niesyczyńskim (obaj Salwator NPS) oraz Daniel Bojarek i Magdalena Maxelon (LOTTO Bydgostia). Biegi podzielono na kategorie osób z dysfunkcją ruchu i narządu wzroku

Do rywalizacji jako pierwsze stanęły panie. W kategorii PR3 VI (wzrok) zwyciężyła Patrycja Kapłon (Salwator NPS) ustanawiając swój nowy rekord życiowy 8:20,5. Druga na mecie Weronika Czaniecka (Salwator NPS) straciła do zwyciężczyni aż 35 sekund i osiągnęła czas 8:55,3. Trzecia była zawodniczka SOSW nr 1 w Bydgoszczy Donata Olędzka z czasem 9:11,8.

Do sporej niespodzianki doszło w biegu PR3 PD (dysfunkcja narządu ruchu), gdzie debiutująca w zawodach Monika Kukła z Salwatora NPS  – czas 9:18,9 – pokonała Magdalenę Maxelon z Lotoo Bydgostii 9:31,0. Wynik Moniki pokazał, że zdecydowanie zgłasza chęci do walki o miejsce w składzie kadry na przyszły rok.

Na końcu do walki przystąpili panowie. Najbardziej emocjonująca od wielu lat rywalizacja między Robertem Niesyczyńskim (Salwator NPS), a Krzysztofem Pikulskim (Lotto Bydgostia) znów miała porwać kibiców. I tak też się stało, choć w zupełnie niespodziewany sposób. Bieg wygrał zdecydowanie Niesyczyński, (6,497) a mistrz świata z 2016 roku zakończył rywalizację dopiero na …4 miejscu! (7:13,2). Drugi był Łukasz Matyja z Salwatora 7:02,1, a trzeci Krzysztof Paszyna z Przemyśla 7:12,0

W kategorii PR3 PD jako jedyny wystartował Daniel Bojarek 7:16,0 z Lotto Bydgostii.

W rywalizacji osób na wózkach zwyciężyła Maria Izbińska przed Karoliną Dulińską.